MVA + bruktvarer

Hei,

jeg driver et enkeltmannsforetak hvor jeg hadde tenkt å bestille meg en ny PC på firmaet, slik at jeg slipper å betale 25% MVA på beløpet. Hvordan fungerer dette hvis jeg velger å kjøpe en brukt PC?

Kjøper du den i butikk er det jo mva på den. Da fører du det som vanlig - forutsatt at dette er en maskin du skal bruke i arbeid.

Kjøper du den brukt av en privat er det jo ikke mva.

Ser den. Men hva hvis et firma ønsker å kjøpe brukt? Da har allerede den første kunden betalt MVA? Ser logikken at man ikke får noe tilbake i denne situasjonen, men var verdt å spørre :wink:

Fremdeles ikke noe mva å få tilbake der dessverre. Hvis jeg ikke tar feil er hovedgrunnen så enkel som at den første kunden ikke er MVA-registrert selv, og dermed ikke hverken får tilbake mva’en, eller kan legge til MVA.

Skal ikke hijacke tråden her, men våger meg til å slenge inn et kanskje litt dumt spørsmål: Må han som bedrift betale mva om han en gang skulle velge å selge den brukte pcen videre? (Jeg vil anta nei, men man blir jo ikke 100% sikker uten å spørre)

Uansett vil det være lønnsomt å kjøpe i firmaets navn, da kostnaden trekkes fra overskuddet - og du derfor har mindre skattegrunnlag.