Moms eller ikke moms

Du er affiliate hos et dansk aff.nettverk som holder til i Danmark. Du bor og oppholder deg i Norge og har et norsk firma. Du legger opp en annonse for en norsk nettbutikk (via det danske aff.nettverket) på din norske nettside og får noen salg.

Når du får provisjonen så kommer den uten moms. Er dette riktig?

Er slik det funker for meg. Får utbetalt fra TD.DKJ uten mva, fra TD.NO med mva

Det stemmer.

Alle penger som kommer fra utlandet er så vidt jeg har skjønt uten mva

Men man er jo et norsk firma som leverer en tjeneste/produkt i Norge.

Tjenesten du leverer i dette tilfellet er til aff. nettverket, som ikke hører til i Norge.

Ja, men så lenge pengene kommer fra et utenlandsk selskap, blir det ikke mva på det. Det er vel det som er vesentlig, hvor firmaet som betaler deg er lokalisert.

Dette er et grensetilfelle. Det som vanligvis er vesentlig er hvor tjenesten er levert. Hvis snekker Hansson leverer ei hytte på Geilo for et tysk firma, og betalinga kommer fra Tyskland, skal likevel snekkeren fakturere inkl. mva., fordi tjenesten leveres på norsk territorium.

I denne saken kan vi anta at et .no-domene i teorien er ganske likt “Geilo”, i og med at tjenesten leveres på et norsk domene, etter alt å dømme til et norsk publikum. Men så mener Skateboardetaten at tjenester som kan fjernleveres er fritatt fra MVA-plikt uansett. Samtidig skriver de at det “er (…) i utgangspunktet avgjørende om tjenesten helt ut er til bruk i utlandet.”

Og denne tjenesten er jo ikke til bruk i utlandet, den er jo til bruk i Norge. I praksis tolker danskene altså denne bestemmelsen til sitt eget beste, og de har kanskje rett. Men kanskje ikke. Ikke godt å si:

Varer og tjenester ut av merverdiavgiftsområdet (til utlandet)
Skatteetaten - Merverdiavgift – veiledning til næringsdrivende - Unntak og fritak fra merverdiavgiftsplikten

Omsetning av varer og tjenester ut av merverdiavgiftsområdet (se foran under nyheter) er fritatt for avgiftsplikt. Fritaket for vareomsetning må dokumenteres med salgsdokument, tolldeklarasjon og attest for utførsel. Fritaket gjelder ikke når varen overleveres her i landet, selv om betalingen skjer fra utlandet. Det er særregler for såkalt turistsalg. For omsetning av tjenester, er det i utgangspunktet avgjørende om tjenesten helt ut er til bruk i utlandet. Men dersom en tjeneste kan fjernleveres skal det ikke beregnes merverdiavgift dersom mottaker av tjenesten er næringsdrivende eller offentlig virksomhet hjemmehørende utenfor merverdiavgiftsområdet (les mer om fjernlevering av tjenester i avsnittet ”Kjøp fra utlandet (innførsel)”.

Dere som har vært gjennom bokettersyn. Hva har Skatteetaten sagt om dette?

Dette er så absolutt ikke et grensetilfelle. Generelt synes jeg at hansson har mange lesverdige innlegg, men i innlegget ovenfor tror jeg han har forklart seg ut på viddene.

Reglene er klinkende klare på at det ikke skal beregnes mva når mottakeren av tjenesten (som her: det danske affiliatenettverket) er en næringsdrivende utenfor merverdiavgiftsområdet:

“For omsetning av tjenester, er det i utgangspunktet avgjørende om tjenesten helt ut er til bruk i utlandet. Men dersom en tjeneste kan fjernleveres skal det ikke beregnes merverdiavgift dersom mottaker av tjenesten er næringsdrivende eller offentlig virksomhet hjemmehørende utenfor merverdiavgiftsområdet…”

Les også følgende fra hanssons link:
“Den andre gruppen (fritak for avgiftsplikt) er omsetning som faller innenfor merverdiavgiftsloven, men hvor det i loven er fastsatt at det ikke skal beregnes utgående merverdiavgift, såkalt nullsats. Et typisk eksempel på slik omsetning er salg av varer og tjenester til utlandet.”

Så ikke Nils sitt svar før nå. Jeg ser poenget med at tjenester fjernleveres til Spania og Danmark, men hva hvis denne tjenesten er 100% til bruk på norsk territorium? Kan da det danske selskapet få MVA-fritak? Jeg er ikke sikker på at skatteetaten vil godkjenne denne praksisen, men har heller ikke søkt i uttalelsene deres, så jeg vet ikke. Hva hvis en arkitekt selger en “fjernleverbar” arkitekttegning (den sendes jo på mail, ikke sant) til en entreprenør i Spania, som så bygger et næringsbygg i Oslo? Det høres jo ut som fjernleverbar-prinsippet overstyrer prinsippet om bruk innenlands/utenlands, men særlig logisk er det ikke.

Nå tror jeg det er viktig å holde tungen rett i munnen her. For som nettstedeier selger du ikke varene som din annonsør selger - du selger annonseplassen.

Dette selv om du får betalt ut fra hva din annonsør selger - så er det annonseplassen som er varen/tjenesten du selger. Derfor er dette en ganske enkel sak ift moms.

Du har ikke lest innlegget mitt godt nok, Msites. Det er jo akkurat det med tjenester som er poenget her, og som skatteetaten skriver om. Tjenesten (annonseplassen) fjernleveres via nettet, til en utenlandsk bedrift, men konsumeres på norsk territorium. Derav grensetilfellet mellom to bestemmelser som jeg sikter til, nemlig a) om bruk av tjenesten innenfor Norges grenser, og b) om fjernlevering til en utenlandsk bedrift. Det er derfor jeg mener utlendingene som opererer tjenestetilbud på norsk jord skal betale MVA akkurat som norske bedrifter på norsk jord. Saken om den finske fotolaben viste jo at .no-domener er regnet som “Norge”. Noe annet ville jo være et ganske realt smutthull som er konkurransevridende i favør av utenlandske aktører. Som sagt aner jeg ikke om Skatteetaten er klar over denne mulige vridningen, men den er etter mitt syn meget i grenseland, basert på min egen allmenne rettsoppfatning :slight_smile: Hvis tjenesten leveres til nordmenn via et .com-domene skal selvfølgelig ikke danskene betale MVA, da et .com-domene ikke er norsk territorium. Et grensetilfelle her er .com-domener som KUN har norsk innhold og norsk språk, og derfor utelukkende retter seg mot Norge.

Dette er egentlig veldig enkelt. Isåfall for de som er mvaregistrert og har mvafradrag (dette er de aller fleste).

Inngående tjenester:
Om det skal legges på moms, så er det kjøper i Norge som gjør dette selv. Har man mvafradrag vil dette uansett gå i 0. veldig mange velger derfor å se bort fra det.

Har ikke hørt om noen som har fått pes for dette i et ettersyn, det vil uansett ikke gi noen store gebyrer da du uansett ikke vil skylde noe mva (gitt at du har fradrag).

Salg:
Selger du til noen i Norge er det mva, til utlandet er det ikke mva.

.COM .NO har ingen innvirkning.

At det er sånn det praktiseres er det vel ingen tvil om, men jeg syns hanssons poeng er godt, for disse annonsenettverkene “bruker” jo definitivt tjenestene (altså at annonsene vises) her i Norge, og da er det faktisk to punkter i regelverket som begge slår inn, og som egentlig peker i hver sin retning.

Ta norske nettaviser som viser Adsenseannonser som et eksempel. Disse annonsene er jo i all hovedsak ment å vises kun i Norge mot et norskspråklig publikum. Nettavisene får automatisk utbetalt provisjon fra Adsense hver måned uten moms.

Spørsmålet er: Hvordan ville Adsense reagert om en av disse plutselig hadde krevd beløpet + 25% MVA på bakgrunn av det Hansson skisserer her?

Om jeg har lest godt nok eller ei skal jeg la være å kommentere da det ikke har så mye med saken å gjøre.

Og, igjen er det viktig å holde tungen rett i munnen.

DU selger/leier ut annonseplassen til affiliatenettverket.

Affiliatenettverket selger/leier ut plassen til annonsør.

Dvs ditt salg er utelukkende til en utenlandsk aktør, mens den utenlandske aktøren selger til en norsk aktør. Ikke vanskelig å se hvor momsen eventuelt skal faktureres :wink:

Det er ett punkt du hopper over der, msites:

hvor brukes “varen”? Jo, affiliatenettverket “bruker” den i Norge.

Det minner unektelig om omgåelse av regelverket, men hva som egentlig bør overstyre hva - fjernlevering overstyrer lokal konsumpsjon, eller motsatt… tja. Og hvis disse affiliatenettverkene skulle måtte betale mva, så burde de jo også få det tilbake, og dermed blir jo egentlig enden på visa det samme, såvidt jeg kan forstå.

Ikke helt rett. .NO-domenet er innrettet mot Norge, mens .COM enklere kan forsvares som å være utenlandsk, så lenge virksomheten samlet sett IKKE er spesielt innrettet mot det norske markedet. Se denne:

Skatteetaten - Avgiftsplikt for utenlandsk selskap som omsetter varer til norske forbrukere via landkodetoppdomenet .no

Fra uttalelsen:

Skattedirektoratet legger til grunn at den norske internettsiden omfattes av regelverket for såkalt landkodetoppdomene etter det globale domenenavnsystemet i henhold til 2-bokstavkoder under ISO 3166-1 standarden, jf. forskrift 1. august 2003 nr. 990 om domenenavn under norske landkodetoppdomener og registerenhetens regelverk for .no. Her stilles krav om abonnentene må ha tilhørighet i Norge og være en organisasjon, for tiden definert som bestemte organisasjonsformer registrert i Brønnøysundregistrene (Enhetsregisteret) og ha norsk postadresse.

Skattedirektoratet er ikke kjent med i hvilken grad et domene kan benyttes for salg fra organisasjoner som ikke oppfyller de ovennevnte kravene til abonnenter, men legger til grunn at Selskapets bruk av det aktuelle domenet uansett må ses som en tilknytning til Norge, utover det som er vanlig for internasjonal netthandel.

Ellers har vi IFI OY-dommen i høyesterett:

Det foreligger (…) enkelte administrative uttalelser som berører spørsmålet om hvordan denne grensen skal trekkes, jf Skattedirektørens fellesskriv av henholdsvis 10 mars 1972 og 17 oktober 1977. I førstnevnte uttalelse ble varer levert ”free on board” i New York ikke ansett som omsetning i Norge. I skrivet fra 1977 heter det blant annet:

”Avgjørende for om det foreligger avgiftsfri omsetning i utlandet, er om kjøperen får varen levert, rettslig sett, i utlandet, slik at han kan disponere over varen der. Hvis selgeren stiller varen til disposisjon for kjøperen i Norge, vil det foreligge innenlands omsetning uten hensyn til hvor varen befant seg på det tidspunkt da avtalen om kjøpet ble inngått.”
(min utheving)

Videre, fra samme dom:

Skattedirektoratet uttalte i brev 15 mai 1996 at det avgjørende for om det foreligger omsetning som medfører registreringsplikt, ”må være hvorvidt varen(e) iht alminnelige kjøpsrettslige bestemmelser leveres her i landet.” Finansdepartementet sluttet seg til direktoratets syn, jf brev 20 september 1996.

ÅSTED for levering/konsumpsjon av tjenesteytelsen er i høyeste grad aktuell for MVA-spørsmålet. De som mener trådstarters spørsmål er enkelt å svare på glemmer, som Msites (korrekt arrestert av TorsteinO), å ta med i betraktningen HVOR tjenesten er levert. Det er etter mitt og Skatteetatens syn uvesentlig hvor i verden betalingen kommer fra og hvor kjøperen befinner seg, så lenge tjenesteaktiviteten foregår innenfor landegrensene i Norge, innrettet mot et norsk publikum.

Ehm..

Dette er fremdeles mye enkelere enn det kan virke som. Holder man seg til ett tema om gangen blir det ikke så vanskelig:

Har du en bedrift som kun har ansatte i norge og er registrert kun i Norge? da skal du betale moms på alle kjøp du foretar deg. Er det ikke moms på faktura, ja så skal du faktisk betale denne inn i til myndighetene i tillegg til beløpet på fakturaen til selger.

(Dette går i null både for deg som mvapliktig firma og for myndighetene, det er slitsomt å bokføre/innberette, derfor nøyer de fleste seg med å betale fakturaen).

Finito :slight_smile:

Hvor annonsen vises spiller ingen trille.


Så kan man snakke om de utenlandske firmaene som selger til privatpersoner og/eller bedrifter. Det være seg bilder, virusprogrammer, musikk, filmer, andre programmer m.m.

Her gjelder det samme, er kjøper norsk skal han/hun betale moms. På varer er dette mye enklere da de kommer i posten. Myndighetene sliter naturligvis med å kontrollere dette. Og det er her de taper momspengene da privatpersoner ikke har fradrag for moms. Det er også her en evt konkurransefordel for de utenlandske firmaene oppstår vs norske.

Det er her utenlandske firmaer kan bli plukket opp om de åpenbart selger mot norske kunder og burde inndrive og innbetale moms til norske myndigheter. Et .no domene er en sterk indikasjon på dette da det kun kan eies av norske firmer.

Men et .com domene hjelper heller ikke om alle sider er på norsk, annonsene er på norsk osv.

Alikevel, slik jeg ser det berører dette ikke det som i punktet over omtales som “import av fjernleverbare tjenester” til bruk i næringsvirksomhet i Norge (også ref trådstart).


Så er det ett siste tema som omhandler de av oss som selger annonser selv, eks via adsense. Gitt at du ikke selger annonser til norske firmaer, men eks til Google(irland), så fakturerer du dette uten moms.

(du får bare pengene, så i praksis bokfører du de som en inntekt innenfor mvaområdet, men 0% mva)

Inntekten inngår imidlertid i grensen for mvaregistrering. Dvs, du betaler ingen moms, men får igjen moms på kjøp.

(skulle et norsk firma igjen kjøpe annonsen via adwords så skal han/hun sørge, ikke google, sørge for at momsen for dette blir innberettet)

Skiller på de forskjellige tingene kan man kanskje komme fram til noe fornuftig. Om ikke blir det bare søl om misforståelser:)